پایگاه جامع اطلاع رسانی امام حسن مجتبی علیه السلام

امروز : سه شنبه
۰۳. ارديبهشت ۱۳۹۸
17. شعبان 1440
23. می 2019

آیا قاسم بن الحسن در کربلا ازدواج نموده است ؟

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 8
بدخوب 

آنچه از کتب معتبره برمي‌آيد اينست که: دامادي حضرت قاسم در کربلا و تزويج او با فاطمه بنت الحسين صحت ندارد. به علاوه امام حسين (ع) دو دختر داشته است، يکي بنام سکينه که بفرموده شيخ طبرسي، امام حسن (ع) او را بعقد عبدالله بن الحسن (ع) در آورده ولي پيش از زفاف، عبدالله به شهادت رسيد و ديگري بنام فاطمه که زوجه حسن مثني بوده و در کربلا هم حضور داشت،
 و امام حسين (ع) دختر ديگري نداشته تا حضرت قاسم با او ازدواج نمايد.
و اگر با استناد به بعضي از کتب براي امام دختري ديگر هم ثابت شود آن دختر فاطمه صغري بوده که در کربلا نبوده و در هنگام حادثه کربلا در مدينه حضور داشت.
محدث نوري در کتاب لؤلؤ و مرجان مي‌فرمايد: بمقتضاي تمام کتبي که معتبره‌اند و در فن حديث و انساب و سير نوشته شده است، نمي‌توان براي حضرت سيدالشهداء دختر قابل تزويج بي‌شوهري پيدا کرد که اين قضيه با قطع نظر از صحت و سقم آن بحسب نقل، وقوعش ممکن باشد و
اما قضيه زبيده و شهربانو و قاسم ثاني در خاک ري و اطراف آن که در السنه عوام دائر شده ، از خيالات واهيه است و شواهد کذب بودن آن بسيار است و تمام علماي انساب متفقند که از قاسم بن الحسن نسلي باقي نمانده است.

 

منوی اصلی

خورشید انقلاب

پیام نوروزى به مناسبت آغاز سال 1394
متن کامل سخنان مقام معظم رهبری


 اگر کسى تصور کند که ... حتّى یک لحظه در ذهن خودم خطور مى‌دادم که این مسؤولیت به من متوجه خواهد شد، قطعاً اشتباه کرده است. 
فرمایشات معظم له درباره ی منصب رهبری


در زمان امام(ره) می‏دیدیم که ایشان مطلبی را می‏فرمودند، اما در مجلس همه به آن رأی نمی‏دادند؛ نمی‏شود گفت اینها ضدّ ولایت فقیه‏اند.
متن کامل سخنان مقام معظم رهبری


 بیش از چهل جلسه ی تفسیر قرآن از زبان مقام معظم رهبری  
برای دسترسی به تفسیر قرآن معظم له کلیک کنید


 

پایگاه علمای شیعه

کاربران آنلاین

 1 مهمان حاضر